Terapia długoterminowa (12-miesięczna)
Terapia w Ośrodku dla Osób Uzależnionych Nowy Dworek rozpoczyna się w Jordanowie, na oddziale Kwalifikacja (Jordanowo 53).
Tam pacjent ma pierwszy kontakt z kadrą terapeutyczną i medyczną. Należy przyjechać z własnym testem na obecność środków psychoaktywnych i z ważnym skierowaniem. Skierowanie można uzyskać od lekarza psychiatry, rodzinnego lub innego uprawnionego lekarza – preferowana forma to e-skierowanie. Po zrobionych testach i wyniku ujemnym odbywa się kolejny etap – badanie lekarskie oraz podpisanie niezbędnych dokumentów. Pomyślne przejście tej procedury pozwala na zakwalifikowanie się do leczenia w Ośrodku.
Pierwsze 2 – 3 tygodnie pacjenci spędzają na niniejszym oddziale w Jordanowie. Są obserwowani przez kadrę terapeutyczną i medyczną, wstępnie diagnozowani oraz przygotowywani do dalszych etapów terapii. W tym czasie zapoznają się z programem leczenia i zasadami panującymi w placówce. Poznają się ze współmieszkańcami i pracownikami, biorą udział w spotkaniach terapeutycznych grupowych oraz indywidualnych. Plan dnia jest ściśle uregulowany i dotyczy oddziaływań terapeutycznych, zadań samoobsługowych, zajęć rekreacyjnych i czasu wolnego. Posiadanie prywatnego telefonu jest ograniczone.
I etap
Pierwszy etap kończy się zakwalifikowaniem do jednego z pięciu oddziałów mieszczących się w Nowym Dworku, Jordanowie, Glińsku oraz w Świebodzinie. Zespół kierowników podejmuje decyzję do jakiej filii trafia pacjent, uwzględniając przy tym diagnozę, obserwacje i potrzeby pacjenta.
II etap
Oddziały wiejskie to następujące filie – Nowy Dworek, Glińsk i Jordanowo (Joker). Tam odbywa się drugi etap leczenia, który trwa do 7. miesiąca pobytu.
Pacjenci mają codzienne zajęcia terapeutyczne – małe (do 12 osób) grupy odbywają się 3 razy w tygodniu, a duże grupy (społeczności) odbywają się 2 razy w tygodniu. Istnieje również możliwość terapii indywidualnej, jako wspierającej terapię grupową. Weekend to czas wolny od zajęć terapeutycznych, jednak odbywają się wtedy zajęcia sportowe, rekreacyjne, kulturalno-oświatowe i samoobsługowe. W ciągu tygodnia pacjenci poza spotkaniami terapeutycznymi wykonują czynności samoobsługowe i zajęcia z szeroko pojętej terapii zajęciowej. Plan dnia pacjentów jest ściśle ustalony. Swój prywatny sprzęt taki jak telefon, komputer można przy sobie posiadać w późniejszym etapie leczenia.
Każda z filii jest dobrze wyposażona. Pacjenci mogą korzystać z sal audiowizualnych, komputerowych, do pracy artystycznej, mogą korzystać z boisk do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki.
W naszym sąsiedztwie znajduje się jezioro. W okresie letnim istnieje możliwość korzystania z pobliskiej plaży, a także z kajaków należących do Ośrodka. Terapia odbywa się pod ciągłym nadzorem kadry terapeutycznej. W miarę postępów w leczeniu nadzór jest zmniejszany i pacjent ma coraz większą swobodę w przebywaniu w okolicy placówki.
III etap
Kolejny, trzeci etap leczenia, odbywa się już na oddziale miejskim, tzw. Filii Mała w Świebodzinie. Terapia trwa do 12 miesiąca pobytu w ośrodku.
Głównym celem pobytu na filii jest sprawdzanie utrwalanie i weryfikowanie zdobytej wiedzy i umiejętności na filiach wiejskich.
Odbywa się to poprzez zorganizowane formy wypoczynku (basen, kino) oraz stanowiska rehabilitacyjne. Pacjenci uczestniczą wówczas w dwóch małych grupach terapeutycznych w tygodniu.
Mają również spotkania grup zajęciowych, a także mogą pracować indywidualnie z terapeutą/terapeutką lub psychologiem. Realizują swoje zadania terapeutyczne głównie poza placówką, asymilując się w społecznościach lokalnych, konfrontując się tym samym z trudnościami życia po terapii stacjonarnej. Pacjenci samodzielnie dbają o swoje posiłki, porządek wokół siebie i dbają o konstruktywnie spędzany czas. Realizują się zawodowo w ramach stanowisk rehabilitacyjnych utworzonych przy współpracy z sąsiadującymi firmami.
Jest to bardzo istotny element terapii w ramach oddziału miejskiego. Pacjent wkłada wysiłek w realizację zadań terapeutycznych dotyczących rozwoju zawodowego. Poszukuje atrakcyjnego dla siebie zajęcia, kontaktuje się z przełożonym i współpracownikami. Stara się utrzymać na stanowisku pracy, lub zmienić stanowisko w akceptowalny i bezpieczny dla siebie sposób. Wszystko odbywa się pod opieką terapeutów uzależnień, terapeutów zajęciowych i psychologów.
Etap miejski jest etapem przejściowym między dużą kontrolą w placówce stacjonarnej a samodzielnym funkcjonowaniem w społeczeństwie.
Ukończenie etapu miejskiego jest równoznaczne z zakończeniem terapii.
Etap 4 – hostel.
Niniejszy etap nie jest wymagany do uzyskania statusu zakończenia terapii. Pacjenci mogą zdecydować, czy chcą zostać na hostelu w Świebodzinie czy szukać miejsca zamieszkania samodzielnie. Hostel charakteryzuje się dużą autonomią. Pacjent sam organizuje sobie czas wolny i pracę, ma natomiast w obowiązku przestrzegać regulaminu placówki, dobrych obyczajów dotyczących relacji ze współmieszkańcami oraz dbać o porządek wokół siebie. Pobyt w hostelu jest nieodpłatny.
Program średnioterminowy (6-miesięczny)
Rozpoczyna się on analogicznie jak program długoterminowy – na oddziale Kwalifikacja (opisany wyżej), następnie pacjenci przenoszeni są bezpośrednio na oddział w Świebodzinie. Zajęcia grupowe odbywają się 5 razy w tygodniu, a pacjenci intensywnie pracują odwykowo. Mają ściśle ustalony plan dnia, gdzie jest określony czas na terapię zajęciową, zajęcia odwykowe, pracę indywidualną, działania samoobsługowe i czas wolny. Pacjenci posiadają telefon w ramach ściśle ustalonych zasad. Kwalifikacja do tego programu jest wynikiem diagnostyki terapeutów i psychiatry, obserwacji zespołu oraz preferencji pacjenta.
Program Podwójnej Diagnozy (PD)
Program leczniczy dla osób uzależnionych od różnych substancji psychoaktywnych wraz z współwystępującą chorobą psychiczną.
Jest dostosowany do specyficznych problemów pacjentów, jest bardzo elastyczny i uwzględnia ograniczenia jakie niosą za sobą choroby psychiczne.
Pacjenci uczestniczą również w dodatkowej grupie wsparcia, prowadzonej przez psychologa. Nasz Ośrodek jest jedną z nielicznych placówek w Polsce, które oferują program Podwójnej Diagnozy.
Rejestracja oraz informacje o przyjęciach:
tel. 606 643 457 i 507 487 280 w godz. 7:30 – 14:30