Glińsk

Najmniejsza filia w Ośrodku zlokalizowana w miejscowości Glińsk. W strukturze ośrodka jest to równoległy oddział koedukacyjny, realizujący program II grupy czyli podstawowy (podobnie jak filia Joker i Nowy Dworek). Czas pobytu pacjenta może być ustalony indywidualnie wg programu ośrodka oraz indywidualnie ustalonego ITP (Indywidualny Plan Terapii) – najczęściej jest to 10 miesięcy. Pacjenci trafiają do filii po procedurze diagnostycznej w oddziale Kwalifikacji, a następnie do jednej z trzech grup terapeutycznych 8 – 10 osobowych, prowadzonych przez terapeutów. Zajęcia są takie same jak w innych filiach, zgodnie z programem ośrodka, zapewniając 8 godzin zajęć dziennie w tym hipoterapię i terapię zajęciową. Co roku wyjeżdżamy na kilkudniowy turnus rehabilitacyjny nad morze, gdzie pacjenci sprawdzają zdobytą wiedzę na temat uzależnienia i sposoby radzenia sobie w sytuacjach życiowych poza ośrodkiem stacjonarnym pod nadzorem zespołu terapeutycznego.

Filia dysponuje 28 miejscami oraz dwoma miejscami zapasowymi. Oddział zajmuje przedwojenny budynek dawnej szkoły z 1906 roku oraz niewielki przyległy teren z ogrodem kwiatowym i altaną, ogródkiem warzywnym, oczkiem wodnym ze skalniakiem i boiskiem. Na strychu budynku po adaptacji powstały urocze pokoje 3-6 osobowe, z wykorzystaniem oryginalnego belkowania i skosów. Na parterze jest również pokój dla osób mniej sprawnych ruchowo bez potrzeby wchodzenia na piętro. W dawnej piwnicy budynku powstał tzw. „Malbork” – jako efekt mozolnej pracy kilku turnusów pacjentów. Po odkuciu starych tynków ukazały się ceglane ściany i łuki stropów. W pomieszczeniach obecnie jest sala kominkowa i druga sala telewizyjno – terapeutyczna.

Zespół terapeutyczny pracujący w Glińsku, składa się z kierownika, psychologa, specjalistów terapii uzależnień oraz instruktora terapii uzależnień. W obecnym składzie pracujemy od 2009 roku.