Ośrodek dla Osób Uzależnionych SPZOZ „Nowy Dworek” posiada niemal czterdziestoletnie doświadczenie w terapii i leczeniu osób uzależnionych.
Cechą charakterystyczną placówki jest zarówno nowoczesne podejście do leczenia Pacjentów jak i dbanie o jak najwyższą jakość oraz standard wykonywanych usług.
Oferujemy terapię dla pacjentów uzależnionych od substancji psychoaktywnych lub z uzależnieniem mieszanym, także dla osób z tzw. „podwójną diagnozą”.
Zapewniamy pobyt w hostelu po zakończonym procesie terapii, również dla matek z dziećmi (ograniczona liczba miejsc).
W składzie oferty znajdują się:
-
- kompleksowy program terapii oparty na podstawach behawioralnych (tj. dotyczących korekty zachowań) i poznawczych (tj. związanych z analizą i zmianą towarzyszących autodestrukcyjnych schematów myślenia i działania)
-
- program grup treningowych DBT
-
- elastyczność i indywidualizację terapii w zależności od potrzeb pacjenta
-
- postrehabilitację w hostelu obejmującą m.in. przygotowanie do pracy zarobkowej, pomoc w znalezieniu pracy, miejsce zakwaterowania, pogłębioną terapię uzależnienia
-
- pogłębioną diagnostykę psychologiczną: Testy osobowości MMPI, neurodiagnostyka, Wais-r, Benton, Hamilton, Beck
-
- pracownik socjalny – pomoc socjalna i poradnictwo w sprawach socjalnych, urzędowych, karnych, sądowych, pomoc w regulowaniu sytuacji prawnej
-
- hipoterapia, arteterapia, zajęcia rekreacyjno-sportowe, edukacja prozdrowotna, edukacja równościowa i antydyskryminacyjna
-
- interdyscyplinarne podejście oparte na współpracy specjalistów z dziedzin: psychiatria, psychologia, psychoterapia uzależnień, nauki społeczne, a także innych – w zależności od potrzeb
Zapewniamy zewnętrzną superwizję kliniczną pracy terapeutów.
Ośrodek zapewnia możliwość korzystania z szerokiej bazy strukturalnej Ośrodka (boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, siłownie, rowery, bilard, tenis stołowy, czytelnia) oraz otoczenia (bliskość jeziora, kajaki, łódki) w celach rekreacyjnych i sportowych. W placówce odbywają się również cykliczne imprezy sportowe dla Pacjentów jak np. Janson Cup oraz Dzień Konia.
Każdego roku część pacjentów programu podstawowego uczestniczy w wyjeździe integracyjnym. Jego celem jest nauka alternatywnego spędzania wolnego czasu, radzenia sobie w sytuacjach zagrażających, integracja z grupą oraz odpoczynek i relaks.