KADRA ZARZĄDZAJĄCA
- Agnieszka Góras – Dyrektor
- dr. n. med. Zbigniew Kędracki – Zastępca Dyrektora ds. lecznictwa, specjalista psychiatra
- Katarzyna Pacuk – Główna Księgowa
- Jan Strehlau – Kierownik zespołu leczniczo – rehabilitacyjnego
- Iwona Nahajowska – Pielęgniarka koordynująca pracę innych pielęgniarek
KWALIFIKACJA
- Sarbina Sobkowska – Kierownik oddziału, psycholog kliniczny i psychoterapeuta psychoanalityczny.
Tytuł magistra psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizacja psychologia kliniczna oraz psychologia edukacji. Tytuł psychologa klinicznego w ramach szkolenia specjalizacyjnego pomagisterskiego. Ukończyła szkolenie „Studium Psychoterapii Indywidualnej i Grupowej oraz Treningu” w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, ukierunkowanego na pracę w nurcie psychodynamicznym. Ukończyła szkolenie w Psychoanalitycznej Szkole Psychoterapii PTPP w Warszawie. Posiada Certyfikat Psychoterapeuty Psychoanalitycznego, certyfikat nadany przez PTPP. W zawodzie psychologa, psychoterapeuty pracuje od 1997r. Posiada bogate doświadczenie w diagnostyce i pracy psychoterapeutycznej (psychoterapia indywidualna i grupowa w nurcie psychoanalitycznym) z osobami psychicznie i nerwowo chorymi, z zaburzeniami neurologicznymi oraz osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych. Prowadzi diagnostykę i rehabilitację neuropsychologiczną.
- Mariola Dereżyńska – Starszy instruktor terapii uzależnień oraz instruktor terapii zajęciowej.
Pracuje w Ośrodku SPZOZ „Nowy Dworek” od 2001r. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych w obszarze psychoterapii grupowej oraz zajmuje się wielopoziomową aktywizacją i rozwojem zdolności praktycznych pacjentów w Ośrodku.
- Aneta Kaźmierczak – Specjalista psychoterapii uzależnień.
Tytuł licencjata na kierunku pedagogika specjalność – praca socjalna na Uniwersytecie Zielonogórskim, tytuł magistra na kierunku pedagogika – specjalność opieka i profilaktyka niedostosowania społecznego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Studia podyplomowe na kierunku pedagogika resocjalizacyjna i profilaktyka społeczna. Odbyła szkolenie w obszarze terapii osób uzależnionych od pornografii, seksu jako odpowiedź na konsekwencje rozwojowe i zdrowotne u pacjentów, zgodnie z celami Narodowego Programu Zdrowia. Szkolenie „Pomoc terapeutyczna dla osób uzależnionych z doświadczeniami traumy”, „Implikacje do terapii w zakresie uzależnień behawioralnych na bazie wiedzy seksuologicznej”, „Profilaktyka i terapia uzależnień”. Posiada doświadczenie zawodowe w Świetlicy Inicjatyw Twórczych, W Całodobowym Oddziale Terapii Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych w Wojewódzkim Szpitalu w Ciborzu, podinspektor w Centrum Profilaktyki Uzależnień w Świebodzinie, praca interwencyjna w CPU, społeczny kurator sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świebodzinie.
- Anna Dracz – Psycholog.
Tytuł magistra psychologii uzyskany na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kształcenie podyplomowe z zakresu psychologii śledczej w praktyce procesowej i operacyjnej. W trakcie szkolenia w zakresie psychoterapii psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Posiada doświadczenie w pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi (DPS Szczawno) oraz doświadczenie w pracy z terminalnie chorymi (Hospicjum Zielonej Górze „Lady Ryder of Warsaw”) a także praktykowała jako śledczy psycholog w psychiatrii sądowej w Gorzowie Wlkp.
- Ewa Gierasimowicz – Specjalista psychoterapii uzależnień.
Tytuł licencjata na kierunku Pedagogika, specjalność Pedagogika Resocjalizacyjna i Penitencjarna. Tytuł mgr. Pomoc Społeczna i Socjoterapia. Odbyła szkolenie w obszarze Doskonalenia Umiejętności Terapeutów Uzależnień w prowadzeniu psychoterapii grupowej, w profilaktyce Terapii uzależnień Behawioralnych. Jest w trakcie szkolenia DBT (Terapia Dialektyczno- Behawioralna) oraz w trakcie szkolenia w zakresie psychoterapii psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym.
GLIŃSK
- Jan Strehlau – Kierownik zespołu komórek oraz kierownik oddziału. Specjalista psychoterapii uzależnień.
Pracuje z osobami uzależnionymi w Ośrodku od 1988 roku. Od 2003r., także w Kadrze Kierowniczej i Zarządzającej kształtującej kierunki rozwoju jednostki (pełnomocnik do spraw ISO 9001, członek zespołu do spraw jakości, zespołów interdyscyplinarnych itp.). Inicjator, współorganizator nowych komórek ośrodka, współtwórca programów realizowanych w Ośrodku, Poradni Uzależnień w tym Programu Substytucyjnego, Poradni Antynikotynowej. W swojej pracy zawszę dążył do tego by zakres pomocy, metod pracy z osobami uzależnionymi był jak najszerszy i dawał możliwość skorzystania z oferty ośrodka jak największej części populacji osób uzależnionych a „sposób poprawy zdrowia wiązał się z najmniejszą uciążliwością”, z poszanowaniem godności, potrzeb pacjenta.
- Dorota Jachowicz – Psycholog.
Z osobami uzależnionymi pracuje od 2002r. (diagnoza kliniczna, terapia indywidualna, konsultacje). Pracuje w filii Glińsk i kontynuuje pracę z pacjentami na oddziale rehabilitacji.
- Marta Mikołajczyk – Starszy specjalista psychoterapii uzależnień.
Certyfikowany Psychoterapeuta Poznawczo – Behawioralny od 2023 r., terapeuta DBT z doświadczeniem w pracy z osobami uzależnionymi od 2003 roku. Prowadzenie i koordynacja projektów profilaktycznych i terapeutycznych. Od 2020 r. praca psychoterapeutyczna z osobami spoza problemu uzależnienia – w nurcie poznawczo-behawioralnym.
- Paweł Dereżyński – Starszy specjalista psychoterapii uzależnień.
Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Zielonogórskim, kierunek Pedagogika ze specjalnością Resocjalizacja z Poradnictwem Specjalistycznym. W Ośrodku dla Osób Uzależnionych SP ZOZ „Nowy Dworek” pracuje od 2003 roku.
- Dariusz Duliban – Starszy instruktor terapii uzależnień.
Z osobami uzależnionymi pracuje od 2003 roku.
- Wacław Sinkiewicz – Specjalista psychoterapii uzależnień.
W Ośrodku dla Osób Uzależnionych SPZOZ „Nowy Dworek” pracuje od 2014 roku.
NOWY DWOREK
- Dariusz Dobrowolski – Kierownik oddziału, specjalista psychoterapii uzależnień i socjolog.
Ukończył studia magisterskie na wydziale Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku
socjologia. Posiada certyfikat Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. W Ośrodku dla Osób Uzależnionych SPZOZ „Nowy Dworek” pracuje od 2009 roku. Posiada uprawnienia do realizacji programu Candis oraz Fred goes Net. Rozpoczął szkolenie w zakresie psychoterapii psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym.
- mgr Monika Hołownia – Pedagog, specjalista psychoterapii uzależnień.
W Ośrodku dla Osób Uzależnionych SPZOZ „Nowy Dworek” pracuje od 2007 roku. Początkowo była pracownikiem nadzoru, a od 2009 roku jest członkiem zespołu terapeutycznego. Współprowadzi Trening Postaw Wychowawczych dla uzależnionych matek chcących odbudować więzi ze swoimi dziećmi. Prowadzi grupę terapeutyczną oraz prowadzi spotkania indywidualne. Współprowadzi grupy, oraz spotkania indywidualne dla osób uzależnionych behawioralnie w ramach programu PIK.
- Jacek Guźniczak – Starszy instruktor terapii uzależnień oraz instruktor terapii zajęciowej.
Posiada wyższe wykształcenie pedagogiczne o specjalności resocjalizacja. Ukończył szkołę terapii zajęciowej i animacji środowiska. W Ośrodku dla Osób Uzależnionych SPZOZ „Nowy Dworek” pracuje od 2002 roku. Obecnie prowadzi grupę terapeutyczną oraz współprowadzi grupy dla osób uzależnionych behawioralnie w ramach programu PIK.
- Grażyna Zugaj – Psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień.
Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Studiów Edukacyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu- kierunek resocjalizacja, a także psychologię na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Poznaniu. W Ośrodku dla Osób Uzależnionych SPZOZ „Nowy Dworek” pracuje od 2010 roku. W ramach swoich obowiązków zajmuje się diagnozą uzależnień oraz udzielaniem indywidualnego wsparcia pacjentom. Wcześniej pracowała również jako partyworker; współtwórca projektu „Kochanym tatą być” skierowanego do wychowanków Zakładu Poprawczego w Poznaniu. Posiada uprawnienia do realizacji programu Candis oraz Fred goes Net.
- Dobrosława Sadecka – Specjalista psychoterapii uzależnień.
Ukończyła studia magisterskie na wydziale Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku pedagogika. W Ośrodku dla Osób Uzależnionych SPZOZ „Nowy Dworek” pracuje od 2016 roku. Prowadzi grupę terapeutyczną oraz prowadzi spotkania indywidualne. Współprowadzi grupy, oraz spotkania indywidualne dla osób uzależnionych behawioralnie w ramach programu PIK.
- Katarzyna Minciukowska – Specjalista psychoterapii uzależnień w trakcie specjalizacji.
Ukończyła studia magisterskie na wydziale Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku resocjalizacja z
poradnictwem specjalistycznym.W Ośrodku dla Osób Uzależnionych SPZOZ „Nowy Dworek” pracuje od 2023 roku.
- Sylwia Czerniawska – Instruktor jazdy konnej i hipoterapii.
Posiada dwudziestoczteroletnie doświadczenie w pracy z koniem. Z osobami uzależnionymi pracuje od szesnastu lat. W ramach swoich obowiązków prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne oraz przyucza osoby do pielęgnacji i podstawowej obsługi związanej z utrzymaniem koni.
- Justyna Wamberska – Instruktor hipoterapii i jazdy konnej.
Posiada dwudziestodwuletnie doświadczenie w pracy z koniem. Od 2000 roku pracuje w zawodzie w tym piętnaście lat z osobami uzależnionymi. W ramach swoich obowiązków prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne oraz przyucza osoby do pielęgnacji i podstawowej obsługi związanej z utrzymaniem koni.
JOKER
- Paulina Filar – Kierownik oddziału,psycholog.
Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Nauk Społecznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na stanowisku psychologa w Ośrodku dla Osób Uzależnionych SPZOZ „Nowy Dworek” pracuje od 2007 roku. Przez 16 lat była częścią zespołu Nowego Dworku, od września 2023 r. dołączyła do zespołu Jokera jako kierowniczka oddziału. Jest w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej.
- Agata Banaś – Specjalista psychoterapii uzależnień, pedagog.
Bierze udział w wielu działaniach w Ośrodku. Prowadzi grupę i społeczności terapeutyczne na oddziale. Obecnie prowadzi Treningi Umiejętności w nurcie DBT. Prowadziła grupy terapeutyczne i rozmowy indywidualne w ramach programu hazardowego PIK.
- Olga Borkowska – Specjalista psychoterapii uzależnień, pedagog.
Prowadzi grupę i społeczności terapeutyczne na oddziale oraz terapię indywidualną. Prowadziła grupy hazardowe. Uczestniczyła w szkoleniu w nurcie DBT.
- Ewa Komorowska – Specjalista psychoterapii uzależnień w trakcie specjalizacji.
Ukończyła filozofię ze specjalnością etyka. Prowadzi grupę i społeczności terapeutyczne na oddziale oraz terapię indywidualną. Uczestniczyła w szkoleniu w nurcie DBT.
- Olga Popielecka – Psycholog.
Zajmuje się terapią indywidualną, diagnozą psychologiczną oraz prowadzi grupę dla osób z podwójną diagnozą. W sytuacjach kryzysowych działa interwencyjnie. Jest także trenerką treningów umiejętności w nurcie DBT. Uczestniczyła w szkoleniu z terapii schematów.
- Maciej Góras – Instruktor terapii uzależnień.
Prowadzi grupę i społeczność terapeutyczną na oddziale. Prowadził grupy dla osób uzależnionych behawioralnie w ramach programu PIK. Jest zaangażowany w szeroko rozumiane działania sportowe z pacjentami, odpowiada za część terapii zajęciowej związanej z remontami oddziału.
- Elżbieta Roj – Specjalista psychoterapii uzależnień.
Prowadzi grupę i społeczności terapeutyczne oraz terapię indywidualną. Uczestniczyła w szkoleniu w nurcie DBT oraz prowadziła rozmowy indywidualne w ramach programu PIK.
- Alicja Leda – Psycholog.
Jest absolwentką psychologii SWPS w Poznaniu. Ukończyła trzyletnie szkolenie Somatic Experiencing, w którym kładzie się nacisk na uwalnianie skutków traumy zlokalizowanych w ciele. Specjalizuje się w terapii „System Wewnętrznej Rodziny – IFS” oraz terapii uzależnień (specjalista w trakcie procesu certyfikacji). Pracuje również w oparciu o założenia terapii systemowej, terapii dialektyczno-behawioralnej oraz terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Zajmuje się diagnozą psychologiczną, terapią indywidualną, prowadzi treningi umiejętności w nurcie DBT. Organizuje również zajęcia relaksacyjne oraz jogę dla pacjentów. „W swojej pracy biorę pod uwagę wpływ środowiska społecznego i kultury na zdrowie psychiczne. W interakcji cech wrodzonych i czynników środowiskowych dostrzegam przyczynę unikalności ludzkich doświadczeń. Taki punkt widzenia stał mi się szczególnie bliski podczas 10 letniego okresu życia spędzonego w Azji Wschodniej (Chiny, Tajwan), gdzie zdobywałam doświadczenie życiowe i zawodowe.”
MAŁA – ŚWIEBODZIN
- Katarzyna Nowak – Kierownik oddziału, specjalista psychoterapii uzależnień.
Ukończyła studia wyższe na kierunku Opieka i Profilaktyka Niedostosowanych Społecznie. W Ośrodku od 2012 roku. Certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień od 2017 roku. Ukończyła roczny kurs terapii poznawczo-behawioralnej w Warszawie. „W swojej pracy z pacjentem najbardziej cenię relację pełną szacunku i empatii. Z wielką radością obserwuję jak sprawia ona, iż osoba po drugiej stronie zaczyna siebie samą traktować z uważnością i troską, podejmując bezpieczne i rozwojowe dla siebie decyzje.”
Terapeutki grup II:
- Mariola Adamczyk – Specjalista psychoterapii uzależnień.
Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Zielonogórskim, specjalność Opieka i Profilaktyka Niedostosowania Społecznego. Od 2020 roku jest certyfikowaną specjalistką psychoterapii uzależnień. W Ośrodku pracuje od 2015 roku. W pracy terapeutycznej ważna jest dla niej świadomość własna i autentyczność. Uważam ,że aby relacja była jakościowa powinna być oparta na zaufaniu, szacunku oraz empatycznym podejściu do drugiego człowieka. Jej motto brzmi: „Nic nie jest ważniejsze niż osoba w środku. Terapia istnieje dla osoby w środku- nie ma innego celu. Kiedy ta wewnętrzna istota ożywa, lub choćby porusza, jest to bardziej realne niż jakakolwiek diagnoza lub ocena” (G. Gendlin)
- Monika Szymkowiak – Specjalista psychoterapii uzależnień.
Ukończyła studia pedagogiczne na kierunku Resocjalizacja i Profilaktyka Osób Niedostosowanych Społecznie, od 2015 roku posiada certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień. W Ośrodku pracuje od 2008 roku. W 2023 roku rozpoczęła naukę w Śląskiej Szkole Psychoterapii (całościowy kurs psychoterapii w podejściu psychodynamicznym).
- Małgorzata Dobrowolska – Psycholog.
Ukończyła studia magisterskie z pedagogiki na Uniwersytecie Zielonogórskim, z psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS, szkolenie I stopnia z zakresu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz szkolenie DBT Comprehensive. Od 2024 będzie uczestniczyć w szkoleniu specjalizacyjnym z zakresu psychologii klinicznej. W Ośrodku dla Osób Uzależnionych pracuje od 2021 roku na stanowisku psycholog. W pracy kieruje się myślą I. Yaloma: „Pierwszym krokiem w każdej zmianie jest uznanie swojej odpowiedzialności za swoje życie”.
Terapeutki grup III:
- Małgorzata Chamarczuk – Specjalista psychoterapii uzależnień.
Posiada wykształcenie wyższe magisterskie, od 2022 roku specjalistka psychoterapii uzależnień. W Ośrodku pracuje od 2014 roku, posiada doświadczenie prowadzenia warsztatów edukacyjnych zakładach karnych, prowadziła grupy edukacyjne i odwykowe. „W swojej pracy cenię sobie kontakt z ludźmi. Uważam ,że można się wiele nauczyć od każdej spotkanej osoby, a w różnorodności jest siła i wartość”. Wyznaje zasadę, że wszystko w życiu dzieje się po coś i każdego dnia dostajemy lekcje.
- Anna Borkusiewicz-Bujak – Specjalista psychoterapii uzależnień.
Ukończyła studia pedagogiczne o kierunku resocjalizacja i profilaktyka niedostosowania społecznego. Certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień posiada od 2006 r. a w Ośrodku pracuje od 2001 roku. „W terapii ciekawi mnie proces grupowy, nawroty oraz zmiana”.
- Sylwia Tasarek – Specjalista psychoterapii uzależnień.
Absolwentka socjologii na UAM w Poznaniu, specjalistka psychoterapii uzależnień od 2021r., obecnie studentka psychologii w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Z osobami uzależnionymi pracuje od 2018 roku. Doświadczenie zdobywała m in. w Lubuskim Ośrodku Profilaktyki i Terapii. W zespole od początku 2024 roku. „ W pracy terapeutycznej najważniejsza jest dla mnie relacja z drugą osobą, empatia, autentyczność oraz zaufanie . Wierzę, że w bezpiecznych warunkach wzajemnego szacunku człowiek nabiera odwagi do swobodnego i otwartego mówienia o sobie. O aktualnie przeżywanych trudnościach, emocjach ,potrzebach i nadziejach. Kieruję się mottem: Celem terapii nie jest naprawianie Ciebie lecz uświadamianie, że nigdy nie byłeś zepsuty”.
- Anna Rynda – Specjalista psychoterapii uzależnień.
Absolwentka Pedagogiki Pracy Socjalnej oraz podyplomowo Poradnictwa i Pomocy Psychologicznej. Od 2010 roku certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień. W Ośrodku pracuje od 2001 roku. Posiada również doświadczenie w pracy w poradni, prowadzeniu zajęć profilaktycznych w gimnazjach, prowadzeniu zajęć odwykowych w Zakładzie Karnym oraz pomocy osobom wykluczonym społecznie. „Każdego pacjenta traktuję jako indywidualną jednostkę. Towarzyszę mu w poszukiwaniu zasobów, pomagam nazwać jego potrzeby i problemy, a następnie dobrać odpowiednie narzędzia do pracy z nim. Radością i satysfakcją w mojej pracy jest możliwość wspólnego z pacjentem konstruowania Życia wartego przeżycia, wiedząc ,że nikt nie może się cofnąć i zacząć od nowa, to każdy może zacząć od teraz i zrobić zupełnie nowe zakończenie”
- Małgorzata Grupa – Instruktor terapii zajęciowej
Posiada wykształcenie wyższe, obecnie studentka psychologii na SWPS w Poznaniu. W zespole od 03.2024r. W życiu jak i w pracy kieruje się słowami I. Yaloma „Pierwszym krokiem w każdej zmianie jest przyjęcie odpowiedzialności za swoje życie”. Współprowadzi kanał w serwisie Youtube LITERACCY, swoją pasją do literatury chce zarażać również pacjentów.
- Karolina Elert – Instruktor terapii zajęciowej
Terapeutka zajęciowa z wykształcenia i pasji. W zespole od 2023 roku. W życiu kieruje się zasadą, że nasze wybory tworzą jakość naszego życia. Lubi polską literaturę, tworzy rękodzieło.
DZIAŁ SOCJALNY
- Monika Seifert – Specjalista pracy socjalnej.
Ukończyła Uniwersytet Zielonogórski o kierunku pedagogika – I stopień licencjacki pomoc społeczna i socjoterapia; II stopień magisterski pedagogika opiekuńczo wychowawcza. W zawodzie pracownika socjalnego pracuje od kilkunastu lat. W trakcie wykonywania zawodu ukończyła również specjalizacje I stopnia pracy socjalnej. Uczestniczyłam w wielu szkoleniach z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, uzależnień, wspierania rodziny. Ponadto jest kuratorem społecznym w Sądzie Rejonowym w Świebodzinie w Wydziale Karnym. Swoje umiejętności wykorzystuje w celu wspierania ludzi w trudnościach życiowych. Pomaga naszym pacjentom rozwiązywać problemy karne, społeczne, finansowe. W swojej pracy kieruje się mottem: „Dobro drugiego człowieka jest najważniejsze. Każdy zasługuje na pomoc, wsparcie i wskazanie właściwej drogi w życiu”.
PION MEDYCZNY
Wykwalifikowany i doświadczony zespół lekarsko – pielęgniarski, dbający o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pacjentów. Zapewnia opiekę całodobową.
W procesie diagnostyczno-leczniczym, na co dzień współpracują z:
- NZOZ ,,Nowy Szpital” w Świebodzinie (całodobowo),
- Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze (całodobowo),
- Samodzielny Publiczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu,
- oraz specjalistami z dziedziny laryngologii, dermatologii, okulistyki, stomatologii.
Wszystkie zespoły Ośrodka pracują pod stałą superwizją. Obecnie uczestniczą oni w całościowym szkoleniu Terapii Dialektyczno- Behawioralnej DBT Comprehensive. Dodatkowo każdy regularnie doszkala się we własnym zakresie.